Feniks z popiołów

Po technicznych zawirowaniach i zamknięciu oryginalnego bloga Miss Sajgon na platformie blogowej Gazety Wyborczej, dzięki kilku upartym czytelnikom, powracam.
Chociaż nie udało mi się odzyskać zawartości bloga z lat 2005-2018, uznajmy rok 2020 za rok zero – pandemia wirusa Covid-19 uświadomiła nam wszystkim, że nie ma rzeczy wiecznych i należy dostosować się do nowej rzeczywistości.

Kilka dni temu obchodziłam 18-stą rocznice przyjazdu do Wietnamu. Zawsze to przeżywam, ale tym razem szczególnie – w końcu to czas wystarczający na wychowanie od oseska dorosłego człowieka. I faktycznie, niedługo po moim desancie w Sajgonie, urodziła się dziewczynka w domu, w którym wówczas mieszkałam. Dzisiaj to nastolatka szykująca się na studia.

Nieraz spotkałam się z pytaniem, jak zmienił się Wietnam w ciągu tylu lat. Można by spisać wielotomowa kronikę na ten temat, ale ja zawsze lubię odnosić się do empirycznej rutyny. Od 2002 roku mieszkam w tej samej dzielnicy, 7 km od centrum miasta. Niezmiennie przemieszczam się skuterem na tej samej trasie.
18-ście lat temu, podróż wolnym tempem do ówczesnego biura w okolicy ulicy Le Thanh Thon zajmowała mi 11 minut i w tym czasie miałam w zwyczaju liczyć mijające mnie samochody. Rachunek był nudno prosty: dwa w porywach do trzech. Dzisiaj nie podjęłabym się podobnego zadania przed bramą domu.

Populacja Wietnamu wzrosła z 81 do 97 milionów, głownie w Ho Chi Minh City (dawny Sajgon) i Hanoi (stolicy, na północy kraju,). Rowery na głównych arteriach należą do przeszłości, riksze wożą jedynie turystów, motorów w moim mieście jest ok. 7 milionów, a samochodów blisko milion.
Piękne postkolonialne zabytki popadły w ruinę lub zastąpiono je mega apartamentowcami.
To już nie jest to samo miasto, w którym się zakochałam, ale wciąż ulegam wyjątkowej energii, która je cechuje.

Ho Chi Minh City 2002-2020

Leave a Reply

Fill in your details below or click an icon to log in:

WordPress.com Logo

You are commenting using your WordPress.com account. Log Out /  Change )

Google photo

You are commenting using your Google account. Log Out /  Change )

Twitter picture

You are commenting using your Twitter account. Log Out /  Change )

Facebook photo

You are commenting using your Facebook account. Log Out /  Change )

Connecting to %s

%d bloggers like this: