Chudy jak Wietnamczyk

Bank Światowy opublikował raport na temat otyłości na świecie, w którym Wietnam zajął zaszczytne ostatnie miejsce z 191-szą pozycją.
Cieszy to i zadziwia jednocześnie. Bo w Wietnamie populacja tyje, cukrzyca jest poważnym problemem, a wiara, że tłuściutkie dziecko jest okazem zdrowia i dobrobytu rodziny wciąż pokutuje. Ale w skali światowej, Wietnamczycy pozostają synonimem drobnej budowy ciała.

Szczęśliwie, mimo rosnącej popularności, fast food znacząco przegrywa z lokalną, zdrową i tanią kuchnią. Ale już trudno wytropić w sklepach mleko, jogurt czy soki bez cukru. Zamawiając czarną kawę bez mleka i bez cukru nieustannie spotykam się z podejrzliwym spojrzeniem i dwukrotnym upewnieniem, czy aby na pewno tak zupełnie nic a nic nie dodać. Bo przecież czarną kawę piją tylko kierowcy tirów, płci wiadomej.

Pamiętam, jak mój tata na studiach podyplomowych wspominał wygłodzonych wietnamskich studentów, dokarmianych szczodrze przez kucharki, tak jak i jego dokarmiano wcześniej w licealnym internacie. Wspominam opowieści koleżanek, które po wojnie żywiły się darami zza granicy, których wybór ograniczał się do marnie przechowanego makaronu i puszek o podejrzanej zawartości. Dzisiaj Wietnam jest nie tylko samowystarczalny w produkcji ryżu, ale od lat pozostaje jego czołowym światowym eksporterem, a wybór ryb, świeżych owoców i warzyw przyprawia o zawrót głowy, nie nadwyrężając portfela.

Łaskawie obdarzeni przez genetykę, Wietnamczycy rodzą się jedną nogą w słynnym azjatyckim przysiadzie (a drugą na motorze), jadają zróżnicowanie i dzielą się daniami zarówno w restauracjach, jak i w domowych pieleszach. Wzrasta zainteresowanie zdrową żywnością (której synonimem nie jest made in China), masowo uprawiane są domowe ogródki z ziołami, a regularność posiłków zawstydziłaby szwajcarskich zegarmistrzów.

A zatem – bierzcie przykład z wietnamskich braci, co i ja czynię, pisząc ten tekst w przysiadzie.

Leave a Reply

Fill in your details below or click an icon to log in:

WordPress.com Logo

You are commenting using your WordPress.com account. Log Out /  Change )

Twitter picture

You are commenting using your Twitter account. Log Out /  Change )

Facebook photo

You are commenting using your Facebook account. Log Out /  Change )

Connecting to %s

%d bloggers like this: