Sztuka otwierania kokosa

Od zawsze uwielbiałam kokosy – w czasach PRL-u zdarzało mi się podjadać pianę płynu do kąpieli o takim zapachu, słodszym niż zazwyczaj dostępny płyn o zapachu szyszek sosnowych. 
Nazwa palmy kokosowej w sanskrycie to kalpa wryksza, co tłumaczy się jako „drzewo, które zaspokaja wszystkie potrzeby życia”. W języku malajskim nazywa się pokok seribu guna, „drzewo o tysiącu zastosowań”.
I rzeczywiście w Azji odkryłam cale spektrum zastosowania tego cudu natury: kokosowe drewno, kłodzinę, olej, mleko, miąższ i liście. Sprawdza się na budowie, w ogrodzie, salonie, kuchni i łazience.  
Olej kokosowy zastępuje mi masę kosmetyków – to świetny substytut balsamu do ciała, płynu do demakijażu, kremu do twarzy, pomadki do ust i odżywki do włosów. Doskonale sprawdzi się w usuwaniu uporczywych plam, utuleniu do snu kota i czyszczeniu patelni.

Ale otwieranie owoców kokosa to zupełnie inna bajka. Postanowiłam niedawno opanować tę sztukę, zachęcana powszechnymi opiniami o jej prostocie w każdych warunkach.
I rzeczywiście – wystarczy przygotować siekierę, młotek, kij do bejsbola, maczetę, tasak i śrubokręt oraz przestrzeń, której nie zaszkodzą lecące wióry. Następnie uzbroić się w spryt, siłę i dużo cierpliwości.
Przy pierwszej próbie musiałam nasłuchać się o typowych dla nowicjusza błędach w procedurze. Zrezygnowałam i przekazałam sprawę w ręce australijskiego inżyniera, który machając wytrwale tasakiem i sypiąc wióry po całej kuchni, wreszcie otworzył łupinę, przyznając, że jednak nie jest to łatwa rzecz.
Dopiero przy trzecim podejściu okazało się, że sztuka polega na odpowiednim doborze owocu – nie może być zbyt niedojrzały, zbyt duży, zbyt nieforemny, zbyt śliski, zbyt ciężki, zbyt kokosowy – wtedy powinno się udać.
Nie zabierajcie się do tego wyzwania, jeśli nie macie ubezpieczenia na życie, nakremowane ręce lub kłopoty ze wzrokiem – nawet słodkie kokosowe życie nie jest łatwe dla mańkuta.  

Leave a Reply

Fill in your details below or click an icon to log in:

WordPress.com Logo

You are commenting using your WordPress.com account. Log Out /  Change )

Twitter picture

You are commenting using your Twitter account. Log Out /  Change )

Facebook photo

You are commenting using your Facebook account. Log Out /  Change )

Connecting to %s

%d bloggers like this: