Wróg twojego wroga (tfu – przyjaciela)….

Kiedy przyjechałam do Wietnamu w 2002 r., cały kraj trzymał kciuki za Polskę w rozgrywkach piłkarskich mistrzostw świata tylko dlatego, że biało-czerwoni grali przeciwko USA. Prawie 20-lat później, dawny wróg okazuje się solidnym sprzymierzeńcem, zwłaszcza w walce z innym, odwiecznym, a wciąż groźnym przeciwnikiem – Chinami.

Większość mieszkańców Wietnamu kibicowała (a zwolennicy teorii spiskowych do dzisiaj to czyni) Trumpowi w wyborach na Prezydenta Stanów Zjednoczonych w 2020 roku. Wszak wiadomo, że wróg twojego wroga (tfu, przyjaciela) jest twoim wrogiem. Wietnam obawia się Chin i ich zapędów terytorialnych (m.in. o Sprately Islands), a wielkiego brata jak wiadomo może powstrzymać jedynie inny wielki brat, z którym warto się pogodzić po 40 latach od jak by nie było zwycięskiej wojny.
Zarówno w Socjalistycznej Republice Wietnamu, jak na obczyźnie, Wietnamczycy wspierali kampanię Trumpa, w Bidenie upatrując zwolennika komunizmu (sic!).
W demokracji preferencje polityczne można okazywać bez obaw – stąd pewnie wyjątkowa zaciekłość i oddanie w licznych kampaniach Wietnamczyków. Z jednej strony młodość, seksapil i sprane dżinsy pokolenia urodzonego już za oceanem; z drugiej tradycyjne ao dai na statecznych emigrantkach i pieśni pochwalne śpiewane na nutę… komunistycznych oryginałów propagandowych made in Vietnam.
Lokalnie było mniej spektakularnie, ale emocje sięgały zenitu. Wietnamska żona znajomego francuskiego restauratora spontanicznie zaoferowała małżonkowi bilet na najdroższy turniej rugby na świecie w przypadku zwycięstwa króla populistów. Przegrała, ale zakład unieważniła – bo przecież, wiadomo, ze wybory sfałszowano.

Leave a Reply

Fill in your details below or click an icon to log in:

WordPress.com Logo

You are commenting using your WordPress.com account. Log Out /  Change )

Twitter picture

You are commenting using your Twitter account. Log Out /  Change )

Facebook photo

You are commenting using your Facebook account. Log Out /  Change )

Connecting to %s

%d bloggers like this: